run-log

run-log.com

piątek, 15 maja 2015

Top 3 - książki dla początkujących biegaczy (i nie tylko)Uwielbiam czytać biegowe książki. I nie tylko te, w których autor opowiada o swoich doświadczeniach (w stylu "I jak tu nie biegać" Beaty Sadowskiej - recenzja TUTAJ), ale także te poradnikowe, z których można się sporo nauczyć. Poniżej przedstawiam Wam moje 3 ulubione książki. 

W tej książce znajdziemy wszystkie niezbędne informacje, które początkujący biegacz chciałby uzyskać. Jak zacząć biegać? Jak dobrać buty? Dlaczego powinniśmy się rozciągać? Co na siebie włożyć? Co zrobić, kiedy nas boli? W czym trening kobiet różni się od biegania mężczyzn? Dla startujących w zawodach autor zamieścił również plany treningowe do biegu na 5 i 10 kilometrów oraz na półmaraton i maraton. Znajdziemy tu także porady w jaki sposób można zachęcić do biegania dzieci oraz na co powinien uważać biegający senior. Tekst przeplatany jest trenerskimi poradami oraz definicjami trudniejszych słów. A wszystko to pisane lekkim językiem z dużą dawką dobrego humoru.

Zniszczysz sobie kolana. Przeróżne wersje tego stwierdzenia słyszę średnio raz w tygodniu. Bardziej martwi mnie to, ze uszkodzę sobie gałki oczne, bo za każdym razem, gdy ktoś mówi przy mnie coś takiego, muszę porządnie przewrócić oczyma (…)”

„To wygląda jak biegowa encyklopedia” – to była moja pierwsza myśl, gdy po raz pierwszy przeglądałam tą książkę. Niesamowita grafika, liczne zdjęcia, tabelki…  Oprócz typowych tematów, które powinny się znajdować w takim poradniku (jak zacząć? w co się ubrać?), znajdziemy tu również przedstawioną w niesamowity sposób anatomię człowieka, a także opisany dokładnie cały cykl biegu (faza odbicia, lotu i lądowania) – gratka dla umysłów analitycznych! 
Większość rozdziałów jest napisana w stylu pytanie-odpowiedź, co znacznie przyspiesza znalezienie nurtującego nas zagadnienia. Obszerny rozdział poświęcony jest również treningowi siłowemu wraz ze zdjęciami i dokładnym opisem. Na końcu książki znajdują się opisane najczęstsze dolegliwości i urazy związane z bieganiem.

To mój absolutny numer 1. W tej książce autor o bieganiu napisał wszystko. Absolutnie WSZYSTKO. Bo czy książka licząca 520(!) stron może pominąć jakiś biegowy aspekt? Znajdziemy tu nawet temat wolnych rodników, odnowy biologicznej oraz zakwaszenia organizmu  nieprawidłowym odżywaniem. Niesamowitym plusem jest to, że pochodzi ona z naszego rodzimego podwórka, możemy więc przeczytać o początkach biegania w Polsce, co zmieniło się na przestrzeni lat i jakie są prognozy tego sportu na najbliższe lata. Skarżyński pisze bardzo przystępnym językiem, w wielu momentach odnosi się do swoich własnych doświadczeń sportowych. Książka jest trudno dostępna, najlepiej zamówić ją w internecie lub dorwać samego Skarżyńskiego podczas targów EXPO (co też sama uczyniłam na Orlenie ;)).

Na którą książkę się skusicie?


5 komentarzy:

 1. Ciekawe propozycje, chociaż muszę przyznać żadnej nie czytałam. Pewnie w przyszłości nadrobię :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Sadowska fajnie pisze,ale mnie trochę przynudza :) mam tez tę drugą,ktorą pokazujesz,ale może tez dokupię tę 3 skoro mówisz ,że nr 1 :)

  OdpowiedzUsuń
 3. książki całkiem fajne, ale rzeczywiście, tak jak mówisz, dla początkujących, bo osoby już biegające troszkę się przy nich ponudzą :P
  super blog, zapraszam do mnie :)
  gabaporada.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałem bieganie dla początkujących super książka! ma fajne plany treningowe.

  OdpowiedzUsuń